Má to smysl
Smyslová terapie



Metoda podle Elkonina:
D. B. Elkonin byl profesor psychologie a patřil mezi zakladatele ruské psychologické školy. Zaobíral se psychologií hry a to už koncem padesátých let 20.století. Zaobíral se problematikou čtení u dětí a tím předběhl dobu o několik desetiletí. Podle Elkoninova slabikáře se učí číst děti v Ruské federaci již dlouhá léta.
Unikátní metodika vyvinutá u nás učí děti fonematickému rozlišování. Zjednodušeně řečeno, děti potřebují napřed dostat hláskovou strukturu jazyka do oušek, nejprve bez poznání písmen.
Děti se učí napřed hravou formou zvládat nasloucháním tzv. „fonologickou kostru slov“. Poté, když pochopí, jak a z čeho se slova skládají, naučí se jednotlivé hlásky ve slovech a po čase umí složit slovíčko v hlavě. Až poté se naučí tvary písmen a jsou připraveny jednotlivá slova napsat i číst. Pracuje se s fonematickým sluchem a hláskovou analýzou a syntézou slov. Porozumění slyšenému odráží porozumění čtení.
U dětí, které mají diagnostikovanou poruchu učení nebo jiné vývojové poruchy, týkající se oslabení řečových schopností nebo sluchového vnímání, hrozí neúspěch v prvopočátečním čtení a psaní. Právě Elkonin jako jeden z prvních rozpracoval vztah mezi fonologickým uvědomováním a osvojováním si psané formy jazyka. Poukázal na vztah mezi úrovní fonematického uvědomování v předškolním věku a čtením a psaním ve školním věku.
Nejkrásnější na této metodě je hra s jazykem, čímž se děti učí nenásilnou formou strukturu řeči. K tomu přispívají i loutky, které provází děti cestou hláskového lesa.
Pro koho je tato metoda určená?
Tato metoda je natolik efektivní, že i vysoce rizikové děti (s jasným deficitem v oblasti fonematického uvědomování) dokáže dostat až na úroveň normy. U dětí, které prošly touto metodou, se prokazatelně lépe rozvíjí prvopočáteční čtení psaní a předchází se tak možným poruchám. Existuje studie, které dokládají, že v oblasti šestého chromozomu lze identifikovat geny které souvisí s dyslexií, ale velkou roli hrají i sociální a ekonomické faktory, které souvisí s gramotností.
Tato metoda má sloužit nejen předškolním dětem, ale pomáhá i dětem s rizikem potíží učení. Takových předškoláků přibývá. Proto jsou do metodiky zapracovány i dlouholeté zkušenosti s dětmi s vývojovými poruchami.
Tato metoda je vhodná pro děti:
1.rodičů, nebo sourozenců, kteří mají dyslexii, vývojovou dysfázii, ale i PAS.
2.děti ze znevýhodněného prostředí
3.děti cizojazyčné
4.děti s odkladem školní docházky,
5.pro všechny předškolní děti, metoda je upravená pro děti od 5 let
6.pro děti s logopedickými problémy, s těžkostmi ve vývoji řeči 7. pro děti s vývojovými a neurovývojovými poruchami.
8.pro děti z cizojazyčného prostředí
9.pro školní děti v prvních letech školní docházky, kterým se nácvik čtení příliš nedaří.
10.Pro děti s kochleárním implantátem a sluchovým postižením
